Otevřené smyčky – naše interní rušička

Jsou témata, u kterých jsme schopni si uvědomit, že je potřebujeme řešit: jak prioritizovat, jak pracovat efektivně, jak delegovat, apod. Otevřené smyčky mezi ně ale nepatří. Ještě se mi nestalo, že by mi volal klient s poptávkou na toto téma. Nicméně právě otevřené smyčky způsobují, že se nemůžeme dlouhodobě soustředit, že nejsme schopni najít řešení problému, že se cítíme zavaleni množstvím práce, kterou nezvládneme snad nikdy odbavit.

Pokud už se vybičujete k tomu, abyste začali pracovat na něčem trochu náročnějším, často vaše odhodlání zhatí, že si vzpomenete, že musíte ještě udělat toto a tamto. „Jen na chvilku na to mrknete“ a ejhle, ono je už poledne a původní záměr zůstal stát. Otevřené smyčky mi připomínají tak trochu pás na kufry na letišti.

zavazadla pás
Vmzp85, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Všechny otevřené myšlenky a úkoly po páse jezdí jako kufry z letadla, neustále dokola a připomínají se nám podle toho jak je tam chrlí dopravník. Některé věci dokončíme a přestanou tak na páse kroužit, jsou na něm i místa, kde je chvíli mezera, ale pak následují místa, kde jedna připomínka stíhá druhou.

Tak fungují i otevřené smyčky v naší hlavě. Jsou nepřítelem soustředění a koncentrace. Svým náhodným vyplouváním do naší mysli v nás rády vyvolávají stres ze všeho nedokončeného. Stres je způsoben hlavně tím, že v daný okamžik se nám připomene jen určitý fragment toho, co máme udělat a za chvíli se objeví jiný a my si tak nedokážeme udělat obrázek všeho, co naši pozornost skutečně potřebuje.

Naštěstí není vše ztraceno a poměrně jednoduše se s otevřenými smyčkami můžeme vypořádat. Stačí mít na paměti pár drobných návyků a otevřené smyčky nám nemusí působit uvedené problémy. V tomto online kurzu se naučíte otevřené smyčky poznat a pracovat s nimi.

S čím budete odcházet?

  • Budete vědět, co jsou otevřené smyčky a jaký mají na nás efekt
  • Zjistíte, jak se skutečně rozhodujete o svých prioritách
  • Dozvíte se, co je dlouhodobá a krátkodobá paměť a jaký vliv mají na naše rozhodování a pozornost
  • Naučíte se rozhodovat o prioritách nejen na základě pocitů, ale racionálně
  • Zjistíte, jak si udržet soustředění
  • Naučíte se otevřené smyčky zaznamenávat a vytvořit si pro ně svůj systém
  • Ukážeme si, jak si pomoci chytrým telefonem
  • Dozvíte se, jaký pozitivní efekt bude mít správná práce s otevřenými smyčkami na vaši kreativitu a otevření přemýšlecího potenciálu

Celková délka kurzu (min): 9:10

Pokud ještě nemáte k tomuto online kurzu přístup, můžete si ho zakoupit online: